Żegnamy Marzannę

Witajcie w kolejnym dniu 🙂 Jak już na pewno zauważyliście, za oknem zaczęła zmieniać się pogoda. Słoneczko świeci, jest o wiele cieplej i przyjemniej a dzień jest coraz dłuższy. Ptaki już od rana rozweselają nas swoim pięknym śpiewem, na drzewach w parku widać już malutkie listki. Oznacza to, że przyszła do nas wiosna!
A jutro – w sobotę, czyli dokładnie 21 marca oficjalnie obchodzimy pierwszy dzień wiosny kalendarzowej. Z tą datą wiąże się wiele tradycji, np. dzieci w szkole obchodzą “Dzień Wagarowicza”. Jakie jeszcze znacie zwyczaje obchodzenia tej wyjątkowej daty? Zapytajcie rodziców lub dziadków albo starsze rodzeństwo.
My dzisiaj porozmawiamy sobie o Marzannie. Czy wiecie co to lub kto to jest?
Gdybyśmy byli w przedszkolu na pewno wspólnymi siłami byśmy taką stworzyli. Dlatego zachęcam Was, abyście wspólnie z rodzicami spróbowali zrobić ją w domku. Ale najpierw posłuchajcie wiersza Jadwigi Jałowiec “Marzanna”.

Weźmiemy snopek słomy

i barwną chusteczkę,

ustroimy kukłę, pannę marzaneczkę.

Poniesiemy ją wysoko nad łąką.

Nie zaszkodzisz marzaneczko skowronkom.

Poniesiemy ją daleko przez pole, 

aby w zbożu nie rządziły kąkole.

poniesiemy ją ze śpiewem ku wodzie, 

taki zwyczaj, kiedy zima odchodzi.

Znalezione obrazy dla zapytania: topienie marzanny

Marzanna to taka kukła wykonana ze słomy, ubrana w różnobarwny strój. Była symbolem mroźnej, złej zimy, przez którą cała przyroda zasnęła pod grubą warstwą śniegu na długi czas. Kiedyś ludzie czekając na nadejście wiosny, chcąc pozbyć się zimna, zła i wszelkich chorób palili lub topili marzannę w stawie. Wierzyli, że zniszczenie marzanny spowoduje szybsze nadejście długo wyczekiwanej wiosny. Niesiono ją, idą główną drogą przez wieś lub miasteczko trzymając wysoko na długim kiju.

A teraz drogiej Pajacyki, spróbujcie słowo marzanna podzielić na głoski i sylaby. Świetnie wam idzie!
Gdybyśmy byli w naszej sali przedszkolnej zorganizowalibyśmy mini tor przeszkód. W domu też jesteście w stanie to zrobić. Zachęcam Was, do małej aktywności fizycznej i ćwiczenia równowagi. Wykorzystajcie w tym celu sprzęty codziennego użytku, np; krzesła, długi sznurek, hula-hop, skakankę. Niech poniesie Was wyobraźnia. Pamiętajcie tylko, aby wszelkie zabawy wykonywać pod nadzorem rodziców.
W wolnych chwilach gorąco polecam stronę internetową, na której znajdziecie ciekawe gry edukacyjne do samodzielnej nauki z zakresu przeliczania, określania kierunków a także dodawania i odejmowania.

https://szaloneliczby.pl/przedszkole/Pozdrawiam wszystkich i wirtualnie ściskam – p. Agnieszka