Plany aktywności

Zachęcamy do prowadzenia z dziećmi planów aktywności/dnia.
Najlepiej wykonać go wspólnie z dziećmi i dać im szansę wyboru aktywności (np. w czasie swobodnej zabawy -pytamy: wolisz układać puzzle czy budować z klocków – dzięki temu dajemy dzieciom poczucie sprawczości, a my mamy kontrolę nad oferowaną zabawą.)
Możemy (a nawet powinniśmy :)) uwzględniać w planie czas na swoje aktywności – np. gotowanie obiadu, praca przy komputerze, a dzieciom zapewnić w tym czasie zadanie, które może wykonywać same.
Oczywiście warto angażować dzieci w czynności dnia codziennego.
W trudnych chwilach odnosimy się do ułożonego planu, zdecydowanie pomaga to dzieciom, gdy sami dostrzegą jaka czynność jest zaplanowana.
Oczywiście plan można zmodyfikować w ciągu dnia (czasem nie ma innego wyjścia), wówczas należy to robić z dzieckiem.
Plan pomaga zorganizować się również dorosłym :):):)
Dodatkowo polecam ustalanie zasad zabawy (długość, miejsce itd.). Warto np. ustawić “timer” na telefonie, kuchence itp. z czasem który ustaliliśmy (i tu jak wyżej – dajmy dzieciom wybór – chcesz się bawić klockami 15 czy 20 min. – czas wybieramy oczywiście my, a dzieci znowu mają poczucie, że są decyzyjni). Oczywiście konsekwentnie kończymy zgodnie z planem, to daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa (mimo, że początkowo może się buntować).

Jeszcze słowo do planu 🙂 Może być w formie wydrukowanych obrazków, zdjęć, piktogramów, ale również narysowany na zwykłej kartce wspólnie z dzieckiem czy też na tablicy 🙂

Plan na wieczór wigilijny (żeby dotrwać do prezentów) 🙂
Niedzielny plan, wspólna praca z dzieckiem 🙂
Z wykorzystaniem gotowych zdjęć