Jesienna pogoda

Drodzy Rodzice!

Miniony tydzień był okazją do wielu eksperymentów i doświadczeń, a także obserwacji przeprowadzanych w naszym przedszkolu. Dotyczyły one m.in. niezwykle trudnego zjawiska ruchu obiegowego i obrotowego Ziemi. Dzieci odkryły, że Ziemia jest ruchoma. Wasze pociechy wiedzą już prawdopodobnie, skąd bierze się dzień i noc oraz pory roku. Dzieci pochwaliły się rozległą wiedzą na temat Układu Słonecznego i obecnych w nim planet. Układały je w kolejności od Słońca i porównywały ich wielkości.

Przedszkolaki poszerzyły też swoją wiedzę na temat chmur, ich rodzajów i procesu ich powstawania. Przeprowadziły eksperyment polegający na wywołaniu „chmury” w słoiku. Stawiały hipotezy i je potwierdzały.

Dzieci dowiedziały się, skąd się bierze deszcz i stworzyły „deszcz w słoiku”. Zabawy z wodą pozwoliły przedszkolakom na doskonalenie motoryki małej, tak ważnej z punktu widzenia przygotowania do pisania.

Skrzaciki poznały nową literkę T, t, którą utrwaliły dzięki różnym ćwiczeniom polisensorycznym, grafomotorycznym oraz pracom plastycznym.

Codziennie rano, wspólnie z dziećmi, powtarzamy dni tygodnia, miesiące, pory roku oraz układamy kalendarz pogody. Dzięki temu nasze przedszkolaki stają się coraz baczniejszymi obserwatorami zmian zachodzących w przyrodzie, a więc także uwrażliwia ich na otaczający świat. Zachęcamy do powtarzania tych umiejętności również w domu.

Kiedy tylko pogoda nam pozwala, wychodzimy do naszego przedszkolnego ogrodu. Dzieci chętnie dokonują obserwacji zmieniającej się przyrody, obserwują chmury, bawią się materiałem przyrodniczym tak jak liście, kasztany, a także… Świetnie bawią się na placu zabaw 🙂 !

Pozdrawiamy 🙂