Drodzy Rodzice,

Mija kolejny, pracowity tydzień w naszej grupie :). W poniedziałek odwiedził nas wyjątkowy gość – sam Święty Mikołaj :). W naszej sali odbyła się mikołajkowa zabawa – krótkie fragmenty z tego wyjątkowego dnia możecie Państwo zobaczyć w filmiku zamieszczonym w osobnym poście.

Od wtorku rozpoczęliśmy rozmowy o zawodach wykonywanych przez ludzi. Dyskutowaliśmy o naszych obowiązkach i wynikających z nich konsekwencjach. Dzieci utrwaliły sobie nazwy zawodów. Poznały atrybuty ludzi pracujących w danym zawodzie. Rozmawialiśmy na temat wykonywanych przez Was zawodów, o czym dzieci opowiadały z niezwykłą dumą i satysfakcją. To dzięki Waszej pracy mogliśmy poruszyć temat zawodów nowoczesnych i zawodów przyszłości, porozmawiać o robotach zastępujących człowieka lub pomagających mu. Przy okazji omówienia tematyki robotów wprowadziliśmy literę R, r. Dzieci odszukiwały ją na obrazkach wśród innych grafemów, wykonywały szereg zadań językowych, grafomotorycznych.

Temat zawodów zakończyliśmy dniem z hasłem przewodnim: „Kim będę w przyszłości”. Dzieci dyskutowały na temat zawodu, który będą wykonywać oraz na temat uczucia ciekawości. Niektóre pięciolatki nie mają jeszcze konkretnych planów, inne doskonale już wiedzą, że zostaną np. astronautami. Cały świat stoi przed nimi otworem!

Codziennie otwieraliśmy też nasz kalendarz adwentowy. We wtorek przygotowaliśmy pięknie pachnące ozdoby na choinkę – pomarańcze z goździkami. Było to też doskonałe ćwiczenie małych rączek.

W środę nauczyliśmy się nowej kolędy…. “Wśród nocnej ciszy”.

W czwartek zrobiliśmy kolejne ozdoby na choinkę – śnieżynki z patyczków i cekinków.

Piątkowa bombka z kalendarza adwentowego zawierała zadanie na weekend ;). Zawsze w grudniu, wspólnie z dziećmi, piekliśmy pierniczki. W tym roku, z wiadomych przyczyn, niestety nie możemy. Dlatego zachęcamy Państwa do realizacji tego zadania w domu (zadanie oczywiście dla chętnych). Upieczcie świąteczne pierniczki. Oto nasz, sprawdzony przepis:

Składniki:

  • 1/4 szklanki miodu
  • 80 g masła
  • 1/2 szklanki miałkiego brązowego cukru lub cukru pudru
  • 1 jajko
  • 2 i 1/4 szklanki mąki pszennej
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 1,5 – 2 łyżki przyprawy korzennej do piernika

Miód, masło i cukier podgrzać w garnuszku i wymieszać, do rozpuszczenia się cukru, przestudzić. Dodać pozostałe składniki i wyrobić. Następnie ciasto należy schłodzić w lodówce (można wstawić nawet na całą noc)

Wałkować na stolnicy na grubość 2 – 3 mm lekko podsypując mąką (grubsze pierniczki są bardziej miękkie po upieczeniu). Wykrawać pierniczki o dowolnych kształtach i przekładać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.

Układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i piec około 8 – 10 minut w temperaturze 170 – 180ºC. Uważać, by nie piec za długo, będą zbyt kruche i będą miały posmak goryczy. Wyjąć z piekarnika, wystudzić na kratce.

W kolejnym tygodniu wracamy do naszych ulubionych tematów świątecznych :).

Zachęcamy do udziału w konkursie świątecznym organizowanym przez Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań. Zadanie konkursowe jest bardzo łatwe – wystarczy wykonać drzewko z wykorzystaniem
odpadów oraz przesłać zdjęcia pracy wraz z formularzem
zgłoszeniowym na adres e-mail: pke@ekocykl.org , w tytule wiadomości
wpisując EKOCHOINKA do 17.12.2020 r. Wszystkie informacje oraz formularz do pobrania, znajdują się na stronie https://ekocykl.org/konkurs-ekochoinka-2/.

Pozdrawiamy 🙂